Rzęsa ma swój mózg i plany na przyszłość.

Czym zatem jest rzęsa? Odpowiedź uzyskasz po przeczytaniu poniższego artykułu. Miłej lektury!

BUDOWA

Rzęsa to przydatek skóry, czyli włos, umiejscowiony w mieszkach włosowych powiek. Włos ten nazywa się szczecinowatym. Składa się w 90% z protein (białek), głównie keratyny i melaniny, oraz w 10% z wody. Powstają już między 22 a 26 tygodniem życia płodu z ektodermy.

Ich misja to ochrona oka. Wyłapują zanieczyszczenia, ciała obce. Dzięki nim nie ślepniemy od nadmiaru ostrego światła, a gdy takie się pojawi stanowią daszek przeciwsłoneczny dla wrażliwej gałki ocznej. 

Pojedyncza rzęsa zbudowana jest z łodygi – trzonu  i korzenia. Korzeń umiejscowiony jest w mieszku włosowym, tworząc opuszkę włosa, potocznie zwaną cebulką. Korzeń jest jedyną żywą częścią włosa. Rzęsa ma również bliski kontakt z gruczołami Zeisa, Molla i Meiboma (wydzieliny tego gruczołu natłuszczają i odżywiają rzęsy oraz są odpowiedzialne za produkcję składowych łez. Wyrwanie rzęsy (jak i włosa) sprawi ból, a z mieszka włosowego wydobędzie się minimalna ilość krwi. Czasem nawet tego nie dostrzegamy. Dzieje się tak, ponieważ poprzez brodawkę włosa połączona jest z układem krwionośnym.

Trzon rzęsy, czyli włos jest zbudowany z łusek, które gdy przylegają do siebie, tworzą odporny na urazy mechaniczne płaszcz. Rzęsa, której łuska będzie unoszona, podobnie jak włos, będzie traciła swoją siłę. Łuska również utrzymuje wewnątrz włosa wodę, zamykając się i otwierając reguluje jej poziom. Przypomnij sobie, co dzieje się z włosem utlenianym, którego łuska jest unoszona w wyniku działania wody utlenionej. Staje się kruchy, łamliwy. Pod płaszczem znajduje się keratynowa warstwa korowa. Keratyna, jak zapewne się domyślasz, odpowiedzialna jest za elastyczność włosa, dzięki czemu przy zaginaniu czy rozciąganiu włosa nie łamie się on, tylko poddaje sile, po czym wraca do swojego naturalnego kształtu. Dosłownie jak guma. W samym środku włosa znajduje się rdzeń, którego funkcja do dziś nie została dokładnie wyjaśniona, ale przypuszcza się, że pełni funkcje transportowe dla składników odżywczych. 

zdj. rzęsy w przekroju

Komórkowo rzęsy rozwijają się bardzo szybko, w zasadzie najszybciej spośród wszystkich włosów, i dlatego obserwujemy tak częstą ich wymianę.

Na oku możemy ich mieć nawet 250 na górnej powiece oraz 150 na dolnej. 
Żyją one od 2 do 4 miesięcy. Średnio 3 miesiące. 
Pewnie zauważyłaś, że nasze rzęsy rosną nierównomiernie. To tzw. FAZY WZROSTU RZĘSY. Każdej fazy mamy na oku około 30%. To dzięki temu nigdy nie “łysiejemy”. 

Te fazy, to: 

 • anagen, 

 • katagen,

 • telogen.

zdj. fazy wzrostu

 

Bardzo często po aplikacji dostrzegalny jest “meszek” pomiędzy rzęsami, który jest niewyklejony. To new born czyli wczesny anagen tzw. rzęsy puszkowe. Mają one zbyt małą powierzchnię do połączenia aby stylistka mogła ich użyć do wklejenia rzęsy syntetycznej.

Późny Anagen (tuż przed wejściem w fazę katagenu) czyli tzw. baby lashes już są gotowe do dźwigania ciężaru bo są silne i głęboko ukorzenione. To na nich najczęściej powstają odrosty co jest dowodem na to, że świetnie dają radę:) 
Baby lashes to jedne z najsilniejszych rzęs choć ich budowa,zdawać by się mogło, mówi co innego. 

Moim zdaniem najlepsze do wyklejania są rzęsy w początkowej fazie Katagenu. Jest to faza obumierania komórki opuszki włosa. Przez chwilę “siedzą nieruchomo” w mieszku, po czym wchodzą w fazę wypadania włosa czyli Telogenu

Telogen to już faza bierna życia rzęsy. Pozornie silna bo stara, gruba i długa. Tak naprawdę ta rzęsa nie ma już ukorzenienia i przez obciążenie i trakcję ku dołowi zaraz wypadnie. Gdyby stylistka wkleiła się w taką rzęsę już po paru godzinach będzie “wisieć” i przeszkadzać, a na następny dzień nawet wypadnie. 

Komórka mieszka włosowego obumiera – rzęsa zaczyna wypadać. Jest wypychana przez nowo rosnącą rzęsę. Ta przejściowa faza to egzogen. Jest to zapoczątkowanie “rodzenia się” nowej, silnej rzęsy jeszcze głęboko pod skórą. Gdy zaczynamy widzieć rzęsę wyrastającą z mieszka włosowego możemy mówić o wczesnym anagenie. 

To, co widzimy, do czego się doklejamy, to twór martwy. Żywa jest jedynie opuszka włosa czyli potocznie zwana cebulką. Dlatego sam klej, rzęsy nie uszkodzi. Nadmierne obciążenie już tak- doprowadzając do trakcji włosa. 

Nasze rzęsy żyją i pielęgnowane przez stylistkę prawidłowym doborem obciążenia będą się zachowywały w swoim wzroście bez zarzutu.

zdj. fazy wzrostu

CO MA WPŁYW NA ŻYWOTNOŚĆ RZĘSY?

Oprócz zakodowanych genetycznie tendencji mają wpływ takie czynniki jak:

 • stan odżywienia (witaminy, mikroelementy, makroelementy)

 • nawodnienie organizmu

 • stężenie hormonów i cytokin

 • stężenie czynników wzrostowych, m.in. VEGF

 • działania mechaniczne na włos 

 • prawidłowa higiena brzegów powiek.

 Zbawienny wpływ na kondycję rzęs ma:

 • zdrowa dieta bogata w witaminy (zwłaszcza A, B, C, E, H)

 • mikroelementy takie jak miedź, cynk, żelazo, selen plus nasycone kwasy tłuszczowe

 • dobre nawodnienie organizmu wodą mineralną

 • suplementacja, np. biotyny. 

Codzienny demakijaż, tarcie płatkami kosmetycznymi okolicy oka może powodować mechaniczne podrażnienie rzęs i doprowadzić do ich mierzwienia (wycierania), a w gorszym wypadku – milfozy, czyli utraty rzęs w wyniku działań mechanicznych. 

Może właśnie dlatego coraz częściej mówi się o tym, że klientkom noszącym rzęsy powolniej starzeje się skóra w okolicy oka, jak również jego powierzchnia jest mniej podrażniona. 

Nosisz rzęsy? Czy pozostajesz wierna klasycznemu makijażowi oka? 

Zapraszam do dyskusji pod wpisem. 

ryc. naturalne rzęsy