Teoretycznie wszystko robisz prawidłowo. Pracujesz przy użyciu świetnych materiałów, stosujesz się do zaleceń producenta, ale cały czas coś nie do końca się udaje. Część klientek nie jest zadowolona z trwałości wykonanych przez Ciebie aplikacji. U części klientek obserwujesz ciężkie warunki już na etapie aplikowania rzęs. U jednych materiały drażnią, uczulają, a u innych nie.

Co poszło nie tak?

Problem może zaczynać się już na poziomie materiałów jakie wybierasz, podczas ich stosowania, jak również w trakcie łączenia ich ze sobą w nieodpowiedni sposób. Temperatura otoczenia, poziom wilgotności powietrza i powierzchni rzęsy, skład i czystość powietrza. Czystość rzęs naturalnych, syntetycznych… Wybór materiałów w stosunku do Twojego zaawansowania.  Sytuacji, w której można popełnić błąd jest wiele.

Zacznijmy zatem od początku, czyli od zakupionych  materiałów.

Osobiście wyznaję zasadę, by nie łączyć ze sobą różnych firm. Dlatego podczas tworzenia produktów moim celem było skomponowanie całego SYSTEMU, stanowiącego rozwiązanie problemów stylistek. Tak powstał tandem idealny. Gdzie jeden produkt nie blokuje działania drugiego, jak również nie ma negatywnego wpływu na działania najważniejszego, czyli kleju. Jednak bardzo ważną rolę odgrywa tu technika oraz kolejność stosowania każdego produktu.

KROK PIERWSZY

PRO-CLEANER™ czyli idealnie czysta rzęsa. 

Zanim przystąpisz do zabiegu aplikowania rzęs powinnaś odpowiednio przygotować naturalne rzęsy, aby reakcja polimeryzacji kleju przebiegła prawidłowo. Jeśli tak się stanie, będziesz miała niemal 100% pewności, że Twoja praca będzie trwale trzymać się na rzęsach naturalnych.

Do tego celu służą płyny, nazwane przeze mnie liquidami zabiegowymi.

Pierwszy z nich to PRO-CLEANER.

PRO-CLEANER nie służy do mycia rzęs i brzegów powiek. Posiada dużą ilość alkoholu, a także składniki chemiczne, które używane nadmiernie mogłyby wysuszać, a nawet podrażniać okolicę oka. Stosuj go wtedy, gdy rzęsy naturalne są czyste. Gdy na ich powierzchni nie widzisz tuszu, resztek makijażu i innych zanieczyszczeń, np. osadów z wydzielin.  Dlatego zanim przystąpisz do odtłuszczania rzęs PRO-CLEANEREM powinnaś upewnić się, czy nie ma potrzeby wykonania czyszczenia rzęs i brzegów powiek płynami do tego przeznaczonymi.

PRO-CLEANER może być stosowany na całej powierzchni rzęs naturalnych, choć jeśli rzęsy są czyste nie będzie takiej konieczności. Wystarczy wtedy odtłuszczać około 1/3 – ½ długości od brzegu powieki.  Użyj do tego nieco większego microbrusha.

PRO-CLEANER użyty na rzęsach naturalnych, które są oczyszczone i suche będzie idealnie odtłuszczał ich powierzchnię. To niezbędny krok, ponieważ dzięki niemu kolejny preparat będzie miał szansę zadziałać prawidłowo.

Zanim go użyjesz pamiętaj, by dokładnie osuszyć rzęsy naturalne po odtłuszczaniu PRO-CLEANERem. Najlepiej odsączyć rzęsy za pomocą chusteczki lub patyczka kosmetycznego. Pozostawiony do wyschnięcia preparat może pozostawiać na powierzchni rzęs naturalnych błonę z nieodparowanych substancji. To zaś będzie doskonałym izolatorem między klejem a powierzchnią rzęsy naturalnej. Doprowadzi to do braku retencji.

KROK DRUGI:

PRO-PRIMER™ czyli ZWIĘKSZENIE RETENCJI 

PRO-PRIMER nie służy do odtłuszczenia rzęs. Na pewno przez zawarty w nim alkohol będzie to miało miejsce przy okazji, ale przede wszystkim jest to substancja mająca na celu polepszenie przyczepności między rzęsą syntetyczną, a naturalną dzięki pozostawianym na powierzchni rzęsy naturalnej nietoksycznych polimerów. PRO-PRIMER będzie nieznacznie przyspieszał pracę kleju już na powierzchni rzęsy naturalnej, więc jeśli nie czujesz się na siłach pracować tak szybko używaj go z nieco wolniejszym klejem lub zmniejsz wilgotność w pomieszczeniu, w którym pracujesz. Nie rezygnuj z niego. Ten produkt zawsze zwiększa utrzymanie rzęs syntetycznych na naturalnych.

PRO-PRIMER powinien być stosowany tylko w nasadach rzęs naturalnych, dokładnie tam, gdzie będzie przyklejona rzęsa syntetyczna. Nie ma potrzeby pokrywania całej rzęsy naturalnej tym preparatem i przy okazji jej przesuszać.  Dlatego do pokrycia nasad rzęs naturalnych całkowicie wystarczy cienki microbrush.

W przypadku PRO-PRIMERA dobrze jest zostawić go na powierzchni rzęs naturalnych do samodzielnego odparowania, by wspomniane polimery mogły pozostać na powierzchni rzęsy naturalnej.

KROK TRZECI: 

REDUCTOR™ czyli przygotowanie rzęsy syntetycznej. 

Rzęsy syntetyczne bardzo często są „tłuste”. Wynika to albo z ręcznej pracy przy ich produkcji, albo z naszej nieuwagi podczas przyklejania paska na holder jak również już podczas samej aplikacji rzęs.

Często też na powierzchni syntetyku pozostają różnego rodzaju powłoki, które mogą powodować działanie hydrofobowe. Może to prowadzić do braku kompatybilności rzęs syntetycznych z klejem cyjanoakrylanowym, niezależnie od jego składu.

Dlatego właśnie polecam Ci skorzystanie z REDUCTORA ZJ RPO®, który jest środkiem silnie zwilżającym i zmniejszającym napięcie powierzchniowe na rzęsach syntetycznych.

Dzięki niemu rzęsa syntetyczna nabiera zdolności adhezyjnych i higroskopijnych. Klej niemal przysysa się do jej powierzchni, a nie „ucieka”.  Możesz go używać w metodzie 1:1, jak również w objętościówkach. Pamiętaj, że tego produktu pod żadnym pozorem nie można stosować na rzęsach naturalnych.

Bardzo istotna jest użyta ilość REDUCTORA. Postaraj się używać naprawdę niewielkiej dozy tak, by nie „utopić” całego paska z rzęsami w preparacie.

Zaaplikuj do kieliszka odpowiednią ilość produktu, zwilż microbrush, a następnie go odsącz. Niewielką ilością preparatu pokryj wyłącznie nasady rzęs syntetycznych. Po odparowaniu możesz rozpocząć pracę.

KROK CZWARTY: 

KLEJE GX czyli świadoma praca z klejem. 

Ten temat mogłabym podzielić na kilka podtematów, ponieważ praca z klejem zaczyna się na etapie jego wyboru w stosunku do tempa naszej pracy i zaawansowania, warunków w jakich pracujemy jak również techniki poboru kleju i aplikowania rzęsy syntetycznej.

Zakładając, że rzęsy naturalne i syntetyczne zostały przygotowane w odpowiedni sposób, teraz czas na klej.

KLEJ- substancja, która wprowadzona między dwie powierzchnie umożliwia ich trwałe połączenie. Kleje zaliczamy do materiałów czynnych powierzchniowo, a ich cechą jest zwiększanie adhezji. W przypadku stylizacji rzęs będzie to przyleganie kleju do rzęsy syntetycznej oraz kleju do rzęsy naturalnej. Wprowadzony między obie rzęsy tworzy spoinę.

W przypadku rzęs nie dochodzi do wnikania kleju w powierzchnie klejone, nie możemy więc liczyć na trwałe połączenie obu powierzchni. W trakcie noszenia rzęs, w każdej sytuacji może dojść do poluzowania spoiny z powierzchni rzęsy naturalnej. Dlatego bardzo ważne jest, aby na etapie aplikowania rzęs syntetycznych nie popełnić żadnego błędu.

Kleje profesjonalne ze względu na potrzeby stylistek i ich zaawansowanie (tempo pracy) dzielimy na szybkoschnące i wolnoschnące oraz kleje dla oczu wrażliwych.

Do wyboru mamy kleje od 0,5 s do nawet 5 s.  Zauważymy ich różną konsystencję od rzadkiej po gęstą.  Kleje występują w opakowaniach (butelkach) 3 ml, 5 ml oraz 10 ml.

Ja polecam 3 ml max 5 ml. Taka ilość nie ma szans się „przeterminować” nawet jeśli jesteś początkującą stylistką i masz stosunkowo mało klientek w ciągu miesiąca.

Według źródeł, klej cyjanoakrylanowy po wyprodukowaniu i umieszczeniu go w butelce zachowuje swoje cechy do roku, a po otwarciu butelki do 1 miesiąca. Ja jednak na przykładzie klejów ZJ PRO® z serii GX nie zauważyłam tej prawidłowości. Kleje te nawet rok po otwarciu zachowają się normalnie podczas pracy oraz ich retencja na powierzchni rzęsy jest prawidłowa.

WARUNKI PRACY: 

Według charakterystyki kleju idealne warunki pracy to 21°C oraz 40-60% wilgotności.  Niestety w większości przypadków nie dla stylistki. Jednak kiedy wilgotność jest większa, spoina jest mniej trwała, ale oparowość kleju jest mniej wyczuwalna przez klientkę i stylistkę. Im niższa wilgotność tym potrzebna jest nieco wyższa temperatura. Spoina będzie trwalsza, ale oparowość kleju będzie bardziej wyczuwalna.

Zatem nie ciesz się nadto, gdy klej polimeryzuje zaskakująco sprawnie. Jeśli Twój poziom zaawansowania nie pozwala na pracę z sekundowym klejem próbuj pracować klejem wolniejszym lub dostosować warunki pracy do Twojego tempa. Czasu na polimeryzację będzie odrobinę więcej, a Ty będziesz spokojniejsza, że nie doszło do żadnych błędów, szczególnie do klejenia na „sucho”.

Podczas zdobywania doświadczenia zauważyłam, że paradoksalnie kleje cyjanoakrylanowe lubią polimeryzować w wilgotności nieco niższej niż 40% oraz wyższej niż 50%. Do tego należy dostosować jeszcze temperaturę powietrza, która moim zdaniem nie powinna przekraczać 24°C jak również nie powinna być niższa niż 19°C.

Jak to się ma do klejów GX w systemie ZJ PRO®?

Zgodnie z dołączonymi do klejów ulotkami powinnaś dopasować warunki pracy do kleju lub klej do warunków.  Kleje GX nie potrzebują wiele do szczęścia, bo polimeryzują prawidłowo i sprawnie już w niskiej wilgotności i zachowują się prawidłowo w relatywnie wysokiej temperaturze.

Zalecane warunki pracy:
1. Klej GX1– 0,5-1,5 sekundowy

Temperatura: 19-23°C

Wilgotność:

– 20-30% 1 s-1,5 s

– 31-39% 0,5-1 s

– 40-50% 1,5 s

– 51-60% 0,5-1 s

–61-75% 0,5 s

* Warunki robocze podane do metody 1:1. W przypadku pracy w metodzie objętościowej należy doliczyć od 0,5 do 1 s do czasu podstawowego.

2.GX2– 0,5-2 sekundowy 

Dla kogo: przeznaczony dla stylistek średniozaawansowanych

Temperatura: 19-23°C

Wilgotność:

– 20-30% 1,5 s-2 s

– 31-39% 0,5-1 s

– 40-50% 1,5 s-2 s

– 51-60% 0,5-1 s

– 61-75% 0,5 s

* Warunki robocze podane do metody 1:1. W przypadku pracy w metodzie objętościowej należy doliczyć od 0,5 do 1 s do czasu podstawowego.

3.Klej GXblue 0,5 sekundowykatalizator dodatni przyspieszający pracę dowolnego kleju z serii GX ZJ PRO.

Temperatura: 18-24°C

Wilgotność:

– 20-30% 0,5 s
– 31-39% 0,3-0,5 s
– 40-50% 0,5-1 s
– 51-60% 0,3-0,5 s
– 61-75% 0,25 s (zalecana praca bez użycia primera na rzęsach naturalnych oraz bez przyspieszaczy polimeryzacji)

* Warunki robocze podane do metody 1:1. W przypadku pracy w metodzie objętościowej należy doliczyć od 0,5 do 1 s do czasu podstawowego.

Oprócz warunków, które osiągasz w pomieszczeniu istotnym czynnikiem może się okazać rodzaj wody stosowanej w nawilżaczu powietrza, jak również skład chemiczny powietrza.

Jeśli chodzi o wodę w nawilżaczu powinna być ona destylowana lub demineralizowana.

Składu powietrza nie zmienisz jednym pstryknięciem palca, ale możesz przynajmniej nie psuć jego dotychczasowego składu. Nie rozpylaj olejków zapachowych w miejscu pracy jak również postaraj się nie rozpalać świeczek w miejscu wykonywanego zabiegu.

Jeśli to możliwe po każdym zabiegu przewietrz pomieszczenie.  Klej cyjanoakrylanowy lubi świeże powietrze.

WYBÓR KLEJU: 

W zależności od Twojego poziomu zaawansowania jak również tempa pracy pierwsze na co powinnaś zwrócić uwagę to wybór kleju.

Jeśli pracujesz wolniej wybierz klej GX2, jeśli chcesz przyspieszyć swoje tempo pracy bez uszczerbku na trwałości aplikacji wymieszaj kroplę GX2 z GX1.

Jeśli jesteś początkująca w objętościach lub zaawansowana wybierz GX2, GX1 lub GXblue.

Jeśli jesteś mistrzem, który chce przyspieszać swoje tempo polecam Ci GXblue oraz GX1 a także ich mieszankę.

ILOSĆ POBIERANEGO KLEJU: 

Kolejna ważna rzecz, na drodze do trwałych aplikacji to ilość pobieranego przez Ciebie kleju.

Gdy mówiono ‘im mniej kleju tym lepiej”, aż kusiło mnie by z przymrużeniem oka powiedzieć, że przebijam tę ilość i ja nie dam kleju wcale, skoro im mniej tym lepiej.

Ja uważam, i moje wyniki w pracy mi to udowodniły, że nie można przesadnie zmniejszać ilości pobieranego kleju. Szczególnie w metodzie objętościowej, gdzie klej jest wręcz „wciągany jak w gąbkę” przez nóżkę kępki.

Dlatego warto, abyś sprawdziła mój sposób i sama zdecydowała jaka technika pracy daje Ci lepsze efekty.

Polecam Ci powolne maczanie nóżki kępki w kleju, nawet do 1/3 jej długości, przytrzymanie sekundę w bezruchu oraz powolne wyciąganie z kropli kleju. Kępka pobierze odpowiednią ilość kleju a Ty będziesz mieć czas by tę odpowiednią ilość kleju donieść na rzęsę naturalną.

Zbyt mała ilość pobieranego kleju kończy się klejeniem na sucho, jeśli wybierzesz klej zbyt szybki w stosunku do tempa swojej pracy oraz zaawansowania.

KROK PIĄTY – Edukacja klientki.

Zrobiłaś wszystko co w Twojej mocy, by aplikacja była wykonana poprawnie. Ale klientka nadal przychodzi z ogromnym ubytkiem po krótkim czasie od zabiegu?

Prawdopodobnie problem tkwi w jej zachowaniu po wyjściu z salonu.

Warto, abyś przygotowała dla niej ulotkę „PO ZABIEGU”, by była świadoma, które zachowania mogą mieć negatywny wpływ na trwałość wykonanej przez Ciebie aplikacji.