Długie, ciemne rzęsy to marzenie każdej z nas.
Nie bez kozery stylizacja rzęs stała się absolutnym must have na liście zabiegów “upiększających” dla kobiet (również mężczyzn).

Gdy na rynku pojawiły się stymulatory wzrostu, u wielu z nas (po długotrwałym stosowaniu) doprowadziły one do nadmiernego i nieprawidłowego wzrostu naturalnych rzęs.
Zobrazowane na dolnym zdjęciu efekty przypominają nieco “rzęsy olbrzymie” – czyli tytułową wadę rozwojową rzęs naturalnych.

Medyczna opisówka:

Trichomegalia to jedna z wielu nieprawidłowości rozwojowych rzęs.
Dotyczy długości, grubości, kształtu oraz kierunku wzrostu naturalnej rzęsy. Może wystąpić jako wada wrodzona, na skutek stosowania leków (np przeciwnowotworowe zawierające inhibitory EGFR i MEK ) jak również efekt chorób wirusowych czy autoimmunologicznych.

  • Waga takiej “mega rzęsy” doprowadzić może do uginania, opadania powieki.

    Gdy rzęsy wzrastają w nieprawidłowym kierunku, dotykając do oka mogą uszkodzić jego powierzchnię. Mogą doprowadzić nawet do trudno uleczalnych owrzodzeń rogówki.

  • Jak się leczy taką wadę?

    Nieprawidłowość może dotyczyć nie tylko wszystkich rzęs, ale i pojedynczych.

    Można je przycinać lub usunąć epilacją mechaniczną, laserem diodowym, falami radiowymi, krioepilacją czy nawet za pomocą prądu stałego – czyli elektrolizą.

Zatem jeśli traficie na klientkę z widocznymi rzęsami olbrzymimi zanim zdecydujecie się na jakiekolwiek postępowanie, proszę skierujcie ją na konsultację z lekarzem okulistą bądź dermatologiem.  Z uwagi na zachowanie takich rzęs, stylizacja rzęsami syntetycznymi (które również mają swoją wagę) jest niewskazana. Czy jest absolutnym przeciwwskazaniem? Waham się.
Bo jeśli przyciąć rzęsy (co jest częstym postępowaniem wskazanym przez lekarza) pozostanie nam idealnie prosty filar do przyklejenia rzęsy syntetycznej. Ale nie upieram się, ponieważ kieruję się zasadą by “przede wszystkim nie szkodzić”.
Jeśli jednak klientka otrzyma zalecenie regularnego przycinania rzęs możecie zdecydować się na lekkie stylizacje pod kątem estetycznego poprawienia oprawy oka.

Pamiętajcie, że używając stymulatorów wzrostu można doprowadzić do nieprawidłowego wzrostu rzęs, co może skutkować uszkodzeniami powierzchni oka jak przy opisanej wyżej wadzie.