Mamy dziś dla Was artykuł, który możecie udostępnić swoim klientkom, żeby wiedziały, czym może być spowodowane uczulenie po zabiegu stylizacji rzęs oraz jakie kroki mogą podjąć, żeby zminimalizować objawy.

Klej używany w stylizacji rzęs jest potencjalnym alergenem, jeśli w jego kompozycji znajduje się składnik, na który uczulona jest klientka. Dotyczy to również preparatów zabiegowych oraz płatków i taśm pomocniczych.

Reakcja alergiczna na klej cyjanoakrylowy rozwija się zazwyczaj ok 5-8h po zabiegu, jednak nie później, niż po 72h. Istnieje również ryzyko reakcji anafilaktycznej nawet po 20 minutach od kontaktu z oparami kleju. W stylizacji rzęs takich przypadków jest bardzo niewiele. Zdarza się również, że organizm zareaguje na alergen dopiero po pewnym czasie, nawet po kilkunastu miesiącach noszenia rzęs.

Uczulenie na klej – jakie są najczęstsze objawy?

U każdej klientki reakcja na alergen może być różna. Może wystąpić lekki obrzęk i zaczerwienienie, świąd i łuszczenie bez wyraźnej opuchlizny, a może być też bardzo duży obrzęk na obu powiekach lub tylko jednej, wraz z obfitymi wydzielinami zalegającymi w nasadach rzęs.

Co zrobić w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej?

Najważniejsze jest nie dopuścić do “przetrzymywania” alergenu w organizmie. Długotrwały kontakt z alergenem i ignorowanie objawów w imię pięknych rzęs może doprowadzić do głębszych konsekwencji.

W przypadku reakcji w pierwszych godzinach po zakończonej aplikacji, warto aby klientka obficie zmoczyła rzęsy, następnie udała się do lekarza. Tam powinna otrzymać od okulisty lub alergologa leki (nigdy nie powinna przyjmować leków otrzymanych od stylistki, czy kosmetyczki).

Dopiero ️po złagodzeniu zaognionego stanu powieki, może zgłosić się do stylistki na bezinwazyjny zabieg zdjęcia rzęs oraz oczyszczenie brzegów powiek z wydzielin (wyłącznie za pomocą specjalistycznego płynu np. Demoxoft).

Nie powinno się zdejmować rzęs przed konsultacją klientki z lekarzem, gdy widoczne jest uczulenie w okolicy oka.

Silne reakcje alergiczne są niestety przeciwwskazaniem do wykonywania przyszłych zabiegów przedłużania rzęs, do momentu znalezienia konkretnej przyczyny. Nie wiemy przecież, czy klientka zareagowała na składnik kleju, preparatu do przygotowania rzęs, na płatki kolagenowe i taśmy czy może jej organizm przechodzi załamania odporności i powinno się poszukać przyczyny głębiej.

Pamiętajcie. Nawet najlepiej zrobiony zabieg może wywołać uczulenie i nie jest to w żadnym wypadku wina stylistki.

Sprawdź, jakie powikłania są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu stylizacji rzęs.